Chat
Last updated
Was this helpful?
Last updated
Was this helpful?
W Responso masz możliwość utworzenia chatu i osadzenia go na stronie swojego sklepu internetowego. Wiadomości z chatu będą trafiały do inboxu Responso, gdzie możesz nimi wygodnie zarządzać.
Po zalogowaniu do Responso, kliknij przycisk Dodaj kanał w prawym górnym rogu.
Wybierz Chat.
Kliknij przycisk Utwórz.
Zobaczysz okno konfiguracji czatu wraz z podglądem. Dzięki temu przed wprowadzeniem zmian możesz zobaczyć, jak będą one wyglądać. Zmiany wprowadzane w sekcjach po lewej stronie będą od razu pojawiały się w podglądzie czatu widocznym po prawej.
Nazwa – to będzie nazwa twojego chatu wyświetlana na liście utworzonych chatów w Responso.
Adres URL do Twojego sklepu – tutaj wklej adres stron y, na której chcesz osadzić czat.
W tej sekcji możesz określić kolory i umiejscowienie okna czatu.
Kolor podstawowy – to kolor elementów takich jak zaznaczenie wiadomości klienta, przycisk wysyłki czy nagłówek okna czatu w widoku formularza. Możesz wybrać dowolny kolor używając suwaka, próbnika (aby pobrać kolor z dowolnego miejsca na ekranie) lub wpisać kod RGB.
Kolor wtórny – to kolor innych elementów, takich jak tekst wiadomości klienta, wiadomości powitalnej. Możesz wybrać dowolny kolor używając suwaka, próbnika (aby pobrać kolor z dowolnego miejsca na ekranie) lub wpisać kod RGB.
Wyrównanie – możesz zdecydować, czy okno czatu ma się wyświetlać po lewej czy po prawej na Twojej stronie.
Odstęp pionowy – to odstęp ikony i okna czatu od dolnej krawędzi strony.
Aby podgląd był możliwie jak najbardziej zbliżony do wyglądu Twojej strony, na której osadzisz czat, możesz również zmienić kolor tła podglądu.
W tej sekcji możesz zdecydować, czy konwersacja na czacie ma się rozpoczynać wypełnieniem krótkiego formularza. Formularz zawiera pola: Imię i nazwisko, e-mail, temat wiadomości i treść wiadomości. Modyfikacja pól formularza nie jest możliwa. Wszystkie pola są wymagane do rozpoczęcia czatu.
Widoczność formularza – przesuń suwak, aby dodać do czatu formularz. Pojawi się on w podglądzie.
Wiadomość powitalna – to wiadomość, która będzie widoczna w nagłówku chatu, zarówno w widoku formularza jak i wiadomości po godzinach pracy.
W tej sekcji możesz zdecydować, na których podstronach Twojego sklepu ma być wyświetlany czat.
Typ listy – wybierz, czy lista ścieżek, które podasz, ma być czarną listą czy białą listą. Wybierz ten typ listy, który łatwiej Ci będzie stworzyć – jeśli chcesz wyświetlać czat tylko na kilku podstronach, wybierz białą listę. Jeśli chcesz go wyświetlać prawie wszędzie i wykluczeń jest niewiele, wybierz czarną listę. Jeśli chcesz wyświetlać czat wszędzie, pozostaw typ czarna lista i nie dodawaj żadnych ścieżek.
Czarna lista oznacza, że czat będzie wyświetlany wszędzie poza wskazanymi podstronami.
Biała lista oznacza, że czat będzie wyświetlany tylko na wskazanych podstronach.
Lista ścieżek – kliknij Dodaj i w polu, które się pojawi, wklej ścieżkę (adres podstrony), na na których czat ma być wyświetlany (w przypadku typu: biała lista) lub na których ma być niewidoczny (w przypadku typu: czarna lista).
W tej sekcji możesz określić, w jakich godzinach czat ma być dostępny.
Dni i godziny dostępności czatu możesz ustawić dowolnie. W każdej chwili możesz je zmienić. Upewnij się tylko, że w godzinach dostępności czatu pracują agenci z dostępem do niego, aby wiadomości pisane przez klientów na czacie nie pozostały bez odpowiedzi.
Strefa czasowa – pamiętaj, że wpisane powyżej godziny będą godzinami dla wybranej strefy czasowej.
Tutaj możesz zdecydować, co ma się dziać z oknem czatu po godzinach wskazanych w poprzedniej sekcji.
Zachowanie po godzinach pracy
Wyświetl komunikat – jeśli zdecydujesz się na tę opcję, po godzinach pracy czat będzie widoczny, ale nie będzie można wysłać wiadomości. Widoczny będzie komunikat, który możesz wpisać poniżej.
Ukryj widżet czatu – wybór tej opcji sprawi, że po godzinach pracy czatu ani ikona, ani okno czatu nie będą widoczne dla klientów. Wiadomość po godzinach pracy zniknęła także z podglądu.
Wiadomość wyświetlana na czacie po godzinach pracy – komunikat wpisany w tym polu jest od razu widoczny na podglądzie.
W tej sekcji możesz wskazać agentów, którzy będą mieć dostęp do czatu.
Lista agentów z dostępem do czatu – po kliknięciu w to pole zobaczysz listę agentów do wyboru. Możesz wybrać dowolną liczbę pracowników. Jeśli nie wskażesz nikogo, nikt nie będzie mógł odpisywać na wiadomości z chatu.
Po ustawieniu wszystkich parametrów kliknij Utwórz, aby zapisać czat.
Twój nowoutworzony czat pojawił się na liście w zakładce Chat. Aby osadzić go na stronie sklepu, kliknij Wyświetl kod.
Kliknij Kopiuj.
Wklej skopiowany kod do kodu swojej strony internetowej tam, gdzie dodajesz inne skrypty JavaScript (z reguły znajdują się one pod koniec sekcji body).
Na stronie Twojego e-sklepu pojawi się ikonka chatu.
Aby zainicjować czat, klient musi kliknąć ikonę czatu. Wtedy, w zależności od ustawień, zobaczy od razu okno konwersacji lub widok formularza. Kupujący powinien wpisać imię i nazwisko, adres e-mail (posłuży do powiązania ticketu z zamówieniami z BaseLinkera), temat, którego dotyczy wiadomość i treść wiadomości. Aby wysłać wiadomość, należy kliknąć Rozpocznij czat.
Po rozpoczęciu chatu klient otrzymuje informację, że oczekuje na agenta.
Gdy pracownik otworzy ticket wiadomości z chatu, kupujący otrzyma informację, że konkretny agent dołączył do czatu. Otworzenie ticketu przez agenta powoduje automatyczne przypisanie danego ticketu do tego agenta.
Tickety czatu wyglądają identycznie jak inne, standardowe tickety w Responso. Po prawej stronie w widoku ticketu możesz zobaczyć informacje o tickecie: jego ID, datę utworzenia, datę i nadawcę ostatniej wiadomości w tickecie, status, priorytet, login sprzedawcy (to nazwa chatu, jaka została mu nadana podczas jego tworzenia) oraz inbox, do którego jest przypisany. Możesz z tego miejsca zobaczyć lub dodać tagi, przypisanego agenta, zespół, obserwujących czy powiązane z ticketem zadania.
Nad ticketem, pod przyciskiem z wielokropkiem, znajdziesz możliwości modułu zadań: możesz utworzyć task powiązany z ticketem lub wyświetlić projekty.
Podobnie jak w przypadku innych ticketów, dla ticketu chatu dostępne są informacje o zamówieniach z BaseLinkera, jeśli udało się na podstawie podanego przez kupującego adresu e-mail odnaleźć i powiązać jakiekolwiek zamówienia.
Dla ticketu chatu dostępne są także szybkie akcje: nowy ticket (jeśli chcesz w tym momencie szybko utworzyć nowy ticket w ramach integracji IMAP / przekierowania e-mail), zamknięcie ticketu, dodanie nadawcy do listy kontaktów czy wyłączenie następnego autorespondera.
Autorespondery, podobnie jak inne automatyczne akcje, mogą być tworzone także dla ticketów chatu.
Aby utworzyć automatyczną akcję dla ticketów chatu, w warunkach wybierz Integracje – jest – [nazwa chatu]. Dodając kolejne warunki możesz szczegółowo określić, których ticketów z czatu ma dotyczyć dany workflow – np. wybierając konkretny sentyment czy kontekst. W ramach akcji masz dostępne wszystkie możliwości – możesz m.in. wysłać autoresponder, automatycznie zmienić status w BaseLinkerze (jeśli będą dostępne zamówienia do powiązania) czy ustawić priorytet.